Podwyżka opłat za ścieki, czyli co nas czeka w 2016 roku

Krzysztof Kopański. Opublikowano w Samorząd Miejski | 1990 odsłon.

cena_wody_pl_1.jpgZwyczajem ostatnich lat Dyrektor Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Wodno-Kanalizacyjnych Sp. z o.o. w Pasłęku składa wniosek o zatwierdzenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na 70  dni przed upływem końca ważności obowiązującej taryfy.

Tak też się stało i tym razem. W dniu 19 października 2015r. nastąpiło złożenie stosownego wniosku do Burmistrza Pasłęka i Rady Miejskiej.

Burmistrz uznał, że wniosek spełnia wymogi formalne i przedłożył go Radzie Miejskiej na posiedzeniu w dniu  27 listopada 2015r.

Rada przyjęła nowe taryfy głosami radnych Klubu „Pasłęczanie”. Burmistrz osobiście biegał po sali, by wszyscy jego poplecznicy głosowali „za” przyjęciem nowych taryf. Jednie radny Krzysztof Kowal „wyłamał” się z głosowania i opuścił salę, za co spotkała do ustna reprymenda burmistrza.

Oczywiście my, jako radni opozycyjni Klubu "Pasłęk Razem" byliśmy przeciwni przyjęciu nowych taryf opłat.

Jak co roku za przyjęciem podwyżek głosował również radny Jan Świderski, który na co dzień pracuje w „pasłęckich wodociągach” jako inkasent.

Przy tej okazji publicznie zwróciłem uwagę na fakt, że radny powinien wyłączyć się z głosowania. Radca prawny urzędu stwierdziła, że nie ma takiego zakazu.

A przecież wypada przypomnieć, że przepis art. 25a ustawy o samorządzie gminnym stanowi… "Radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego".  O tym pani mecenas najwyraźniej zapomniała.

Co więcej, przesłanka interesu prawnego powoduje, iż radny powinien wyłączyć się od danego głosowania w sprawie. Jeśli tego nie uczyni, uchwała podjęta z naruszeniem art. 25a u.s.g. powinna zostać uznana przez organ nadzoru za nieważną.

Tyle prawo. A życie. Widzimy, jak jest.

Tak więc nowe taryfy weszły w życie od 1 stycznia 2016r. O ile cena 1 m3 wody nie uległa zmianie i wyniesie brutto 2,60 zł,  o tyle cena ścieków wyniesie 5,05 zł za m3, co oznacza wzrost o 4,1%.

Średnio dla 4-osobowej rodziny oznacza to wzrost roczny opłat o 65 zł.

Zdecydowanie wzrosła też opłata abonamentowa od 8% do 31% uzależniona od częstotliwości odczytu liczników i rodzaju dostarczanych usług (woda i ścieki).

Zauważalny jest w przypadku Pasłęka trend „ukrywania podwyżki” wody i przeniesienia jej do kalkulacji ceny ścieków.

Poza tym zwrócić należy uwagę na fakt, że  cena ścieków to blisko dwukrotność ceny wody.

Dlatego też porównując ceny wody i ścieków należy te dwie wartości dodać do siebie. U nas cena 1 m3 wody 1 m3 ścieków łącznie wynosi 7,65 zł.

W województwie warmińsko-mazurskim zdecydowania taniej pod tym względem jest w Szczytnie, Pasymiu, Kętrzynie, Działdowie, Bartoszycach, czy Olsztynku. Natomiast drożej jest w pobliskim Morągu, Ornecie, czy Braniewie.

Przedsiębiorstwo Usług Wodno-Kanalizacyjnych Sp. z o.o. w Pasłęku w dalszym ciągu bardzo niewiele zarabia na świadczeniu usług zewnętrznych. Spółka wciąż przegrywa  przetargi na wykonanie wodociągów, gdyż ceny kalkuluje na zbyt wysokim poziomie.

Tymczasem rynek jej „ucieka”.

Ostatni spektakularnie przegrany przetarg w grudniu 2015r.  na uzbrojenie terenów pod budownictwo mieszkaniowe przy ul. Kopernika w Pasłęku, który wygrała firma z Iławy za kwotę 721 tys. zł.

Firma przegrała również sprawę o zapłatę należności z tytułu malwersacji finansowych spowodowanych przez poprzednich dyrektorów spółki, gdzie domagała się zasądzenia kwoty ponad 182 tysięcy złotych, podczas gdy sąd zasądził jedynie 3,4 tysiąca złotych.  Z kolei sąd karny wobec sprawców tego procederu zasądził kilkutysięczne kary grzywny na rzecz pokrzywdzonego przedsiębiorstwa. Cześć ukaranych wpłaciła już całość należności, a część niestety nie.

Spółka pokryła również koszty zastępstwa procesowego adwokata, który bronił oskarżonych po ustaniu stosunku pracy w spółce. Dlaczego tak się stało, dziś nikt nie potrafi wyjaśnić?

Koszt ten wynoszący blisko 10 tys. zł spółka będzie musiała dochodzić w postępowaniu cywilnym.

Co robi burmistrz, jako właściciel spółki? Gdzie jest jej rada nadzorcza?

Stare sprawy się ciągną, a spółka wciąż nie zarabia na świadczeniu usług.

By ją ratować corocznie musimy do niej się dokładać i akceptować podwyżki.

Nowa dyrektor zarządu powinna pokazać, że potrafi szukać oszczędności i umiejętnie zarządzać przedsiębiorstwem.

Coroczne zabieganie o podwyżki wody, czy ścieków, podnoszenie opłat abonamentowych to w istocie sięganie do kieszeni nas konsumentów i stanowi najbardziej prymitywne mechanizm poprawy  sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Spółce potrzebny jest nowy model zarządzania, oparty o rynek, albowiem spółka na nim dryfuje, a my ( niestety) razem z nią.

Jeżeli to się nie zmieni, stale będziemy skazani na podwyżki wody i ścieków.

 

Komentarze  

0 #6 do ewuni 2016-03-11 22:32
ogarnij się, co ty tam wypisujesz, jakie spółka wygrywała i brała wszystkie roboty wod-kan,gdzie napisz chętnie poczytamy, jakie bardzo duże zyski, no chyba że na lewo, kradło szefostwo, skoro Sąd ich skazał to wina jest udowodniona, a spółka i my wszyscy zapłaciliśmy za ich przekręty w rachunkach za wodę i kanalizę
Cytować
-1 #5 ewunia 2016-03-10 20:26
co za bzdury spółka nigdy nie zanotowała zadnych strat a wrecz przeciwnie zawsze miała duże zyski bo wygrywała i brała eszystkie roboty wod- kan
Cytować
-1 #4 romeo 2016-03-06 06:51
to dlaczego pan nie pomoże wygrać przetargu dla tej firmy
Cytować
+3 #3 do znającej wyrok 2016-01-08 11:11
skoro znasz wyrok to napisz dokładnie jak brzmi, ale już widać, że sama manipulujesz informacją, do jeśli straty spółki wynosiły 182 tysiące, a zapłacili każdy po kilka tysięcy, to czy można to uznać za sprawiedliwe.Fałsz i obłuda panuje w tym mieście!!!!!!!!!!!!
Cytować
-5 #2 znająca wyrok 2016-01-07 13:04
pisz prawdę cwaniaczku ,wyrok sądu podważasz, zasądził na rzecz spółki 3,4tys a prawie dwa razy tyle nakazał zapłacić spółce pozwanym
Cytować
+5 #1 obserwator 2016-01-07 11:34
Jak święta to awaria,może mniej wydawać na tańce i przebierańce, a więcej na modernizację starej sieci. Burmistrz tylko się śmieje na prawo i lewo i mami lud imprezami, bo"durny" lud kupi wszystko. A my za to wszystko płacimy i stale jeszcze podwyżki.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież