Będzie chodnik na ul. Traugutta. Nareszcie!

Krzysztof Kopański. Opublikowano w Samorząd Miejski | 1872 odsłon.

CAM03928Od blisko 2006 roku tj. od początku swojego zaangażowania się w sprawy społeczne  Pasłęka jako radny permanentnie  zwracałem uwagę władz i pozostałych radnych na konieczność powstania chodnika przy ul. Traugutta w Pasłęku.

Trzeba jednak wiedzieć, że każdy projekt inwestycyjny wymaga wielu uzgodnień  i przede wszystkim dobrej woli stron. Ta dobra wola jest niejednokrotnie ważniejsza niż pieniądze, bo jak się zwykło mówić; …jak się chce, to i pieniądze się znajdą.

I tak też się stało w przypadku chodnika przy ul. Traugutta w Pasłęku.

W kwietniu tego roku, przy okazji składania petycji w sprawie modernizacji ulicy Augustyna Steffena w Pasłęku spotkałem się w siedzibie Starostwa Powiatowego ze starostą Maciejem Romanowskim, wicestarostą  Zbigniewem Lichuszewskim oraz  dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Elblągu z siedzibą w Pasłęku  Tadeuszem Przyborskim.

Podczas spotkania zwróciłem uwagę na potrzebę budowy chodnika przy ul. Traugutta w Pasłęku, która to ulica stanowi drogą powiatową nr 1153 Pasłęk-Borzynowo-Pomorska Wieś i prowadzi do Elbląga. Obecnie jest  to jedyna droga wylotowa z miasta, która nie posiada chodnika. Spina ona dwa osiedla mieszkaniowe: osiedle Zarzecze (dawny Zydlong) i osiedle Północ.

Tą drogą dzieci wędrują do pobliskiej Szkoły Podstawowej Nr 2. Tędy chodzimy do miasta, na Stadion Miejski i na cmentarz komunalny. Poważnie zagrożone jest bezpieczeństwo pieszych. Kształt drogi, w tym zakręt pod kątem 90°  i rzeźba terenu, powodująca niewidoczny wyjazd i wjazd z ul. Czarnieckiego dodatkowo negatywnie wpływają na pogorszenie bezpieczeństwa na przedmiotowej drodze.

Na sesji Rady Miejskiej w Pasłęku w dniu 22 kwietnia 2016 roku złożyłem  kolejny raz interpelację w sprawie konieczności budowy chodnika przy ulicy Traugutta w Pasłęku, z  prośbą, by temat konieczności wykonania chodnika  został poruszony podczas roboczego spotkania z  Zarządem Powiatu i Panem Starostą w dniu na 17 maja 2016r. w Pasłęku. I tak też się stało. Temat chodnika został podniesiony w czasie wspomnianego spotkania.

Z kolei podczas „debaty drogowej”, która miała miejsce na sesji Rady Miejskiej w Pasłęku w sierpniu 2016r. zapytałem przedstawiciela ZDP w Elblągu; co z chodnikiem przy ul. Traugutta? W odpowiedzi usłyszałem, że  temat tego chodnika  ma być wniesiony na Zarząd Powiatu.

We wrześniu zwróciłem się ponownie do Pana Starosty z pismem w sprawie potrzeby wykonania chodnika przy ul. Traugutta.

Starosta p. Maciej Romanowski w przesłanym do mnie piśmie poinformował mnie, że Zarząd Powiatu w Elblągu podjął pozytywną decyzję w sprawie konieczności powstania chodnika w ciągu ul. Traugutta w Pasłęku. Jednocześnie Zarząd Powiatu w Elblągu zwrócił się do Burmistrza Pasłęka z prośbą o rozważenie propozycji wykonania dokumentacji projektowej po 50% kosztów w 2017 roku, zaś wspólną realizację przedsięwzięcia w 2018 roku.

Burmistrz Pasłęka z zadowoleniem przyjął propozycję wspólnego wykonania z Powiatem Elbląskim w 2017 roku dokumentacji projektowej dla powyższego zamierzenia przy udziale kosztów po 50% i wspólnej realizacji zadania 2018 roku. Poza tym Gmina Pasłęk zadeklarowała, że w swoim budżecie na 2017 rok zabezpieczy środki finansowe na poniesienie 50% kosztów wykonania dokumentacji projektowej dla ww. zadania inwestycyjnego.

A zatem wypada tylko podziękować samorządom, że w tak istotnej dla naszej społeczności sprawie osiągnęły od lat wyczekiwany konsensus.

Mam nadzieję, że w 2018 roku na ulicy Traugutta będziemy chodzić po chodniku, a nie po przydrożnym rowie, jak to ma miejsce obecnie.

Komentarze  

+1 #2 mieszkaniec 2016-10-25 05:55
zostają jeszcze do budowy Chopina, Paderewskiego itd.
Cytować
+5 #1 z ulicy Traugutta 2016-10-04 07:58
Wreszcie dobra wiadomość dla nas i całego Zydlonga. Będziemy mogli bezpiecznie chodzić do miasta, a dzieci do szkoły.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież