Klapa projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Pasłęk” ?

Krzysztof Kopański. Opublikowano w Samorząd Miejski | 1791 odsłon.

InternetGeneralnie projekt „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Pasłęk” miał wesprzeć tych uczestników w dostępie do internetu,  którzy z różnych względów (dochodowych, społecznych) mieli dotychczas ten dostęp utrudniony lub zupełnie niemożliwy.

Projekt kosztował kilka milionów złotych i został sfinansowany w całości ze środków unijnych.

W ramach projektu zakupiono komputery wraz z oprogramowaniem oraz modemy, tak aby umożliwić dostęp  do internetu. Przeszkolono uczestników projektu, a sprzęt gotowy do pracy trafił do beneficjentów (uczestników) projektu.

I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie „schody”, które pojawiły się od początku świadczenia usługi internetowej.

Wyłoniona w publicznym przetargu nieograniczonym firma Telestrada SA z siedzibą w Warszawie  rozpoczęła świadczenie usługi internetowej od 15 grudnia 2015r. dla 410 uczestników projektu.

Od początku Gmina Pasłęk otrzymywała sygnały od uczestników projektu o problemach zarówno z podłączeniem, jak i dostarczaniem sygnału internetowego.

Firma Telestrada SA była wielokrotnie wzywana do prawidłowego świadczenia usługi i wywiązywania się z zapisów umowy. Prowadzone były rozmowy z przedstawicielami firmy, wysyłano monity i wezwania. Z kolei Gmina Pasłęk odsyłała faktury wystawione za usługi, które nie były realizowane w należyty sposób.

W sierpniu 2016r. firma Telestrada SA ograniczyła wszystkim uczestnikom projektu dostęp do internetu, tym samym odcinając techniczne możliwości dalszego uczestnictwa w projekcie „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Pasłęk”.

Ponownie cyfrowe wykluczenie stało się faktem, a tym razem nie na własne życzenie jego uczestników.

Dopiero w listopadzie 2016r. Gmina Pasłęk wystosowała do firmy Telestrada SA oświadczenie o odstąpieniu od umowy w związku z naruszeniem jej postanowień. Jednocześnie Gmina wezwała firmę do zapłaty kary umownej w wysokości 43.571,52 zł.

Firma Telestrada SA pozwała Gminę Pasłęk o zapłatę kwoty 32.210,13 zł tytułem niezapłaconych faktur VAT za świadczone usługi. Pozew skierowany pierwotnie do rozpoznania do Sądu Rejonowego w Lublinie w trybie elektronicznym, został przekazany do Sądu Rejonowego w Elblągu celem przeprowadzenia postępowania dowodowego.

Z kolei w odpowiedzi na złożony przez Telestradę SA pozew, Gmina Pasłęk złożyła pozew wzajemny na kwotę 43.571,52 zł tytułem kary umownej.

Na tę chwilę nie został wyznaczony termin rozprawy.

Przepychanka sądowa trwa i jeszcze pewnie potrwa, tymczasem  uczestnicy projektu są zawiedzeni, że w tej sytuacji nikt nie pomyślał o nich, bo choć mają sprzęt komputerowy, to nie mają dostępu do internetu.

Poza tym skoro urzędnicy wiedzieli o problemach, dlaczego na ich reakcję trzeba było czekać aż rok od momentu podpisania umowy z firmą świadczącą usługę internetową.

A zatem wykluczenie cyfrowe nadal trwa. 

Komentarze  

+3 #3 agent MOSiRu 2017-02-04 12:44
napoleon sie wypalił a tak wogóle to na czym on sie zna , jaki pan taki kram , chasło na dziś aby dotrwać do emerytury
Cytować
+4 #2 fun Napoleona 2017-01-30 21:16
Czy ktoś może zauważył, że prawie każdy przetarg w tym mieście kończy się identycznie? Nie identycznie a idiotycznie. :)
Cytować
+12 #1 antoni 2017-01-29 20:45
Czy ktoś może zauważył, że prawie każdy przetarg w tym mieście kończy się identycznie?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież